Trwa dodawanie produktów...

Jakie są wady wzroku i sposoby ich korygowania?

Poniżej przybliżymy Państwu najważniejsze zagadnienia z tego tematu.

Żeby odpowiedzieć na pytanie jak widzi osoba krótkowzroczna czy dalekowzroczna należy wiedzieć, że obraz docierający do oczu a konkretniej na siatkówkę przekształcany jest w impulsy nerwowe które przekazują ten obraz do mózgu.

Krótkowzroczność (tzw. wada wzroku minus)

Obraz osoby z krótkowzrocznością (o takiej osobie mówi się krótkowidz) pada nie na siatkówkę a przed nią. Powodem tego jest zbyt długa gałkę oczną lub czasami zbyt mocny układ łamiący.

Dalekowzroczność (tzw. wada wzroku plus).

Obraz pacjentów dalekowzrocznych (o takich osobach mówi się dalekowidz) pada za siatkówką dlatego, że gałka oczna jest za krótka lub czasem z powodu zbyt słabej siły łamiącej układu optycznego.

Astygmatyzm

Jest to wada, która pojawia się kiedy krzywizna rogówki jest różna w różnych miejscach przez co promienie świetlne nie załamują się jednakowo. Skutkiem astygmatyzmu jest niewyraźne widzenie.

Szkła korekcyjne

Szkła korekcyjne są najczęstszą metodą leczenia powyższych wad wzroku jednak często zdarza się, że lekarz okulista nie chce korygować wady wzroku u dzieciponieważ gałka oczna cały czas rośnie u dziecka i bardzo możliwe, że ono po prostu wyrośnie z tej wady wzroku.

Daltonizm

Daltonizm - czyli nieprawidłowe rozpoznawanie barw zielonej i czerwonej. Co ciekawe z daltonizmem można się albo urodzić albo może być to wada nabyta.

Osobnym tematem jest wada wzroku a poródczy wada wzroku a prawo jazdy. Ten temat przybliżymy Państwu w kolejnych poradnikach.