Trwa dodawanie produktów...

Dalekowzroczność

Dalekowzroczność - inaczej nadwzroczność lub hyperopia, to jedna z najczęściej występujących wad wzroku. W dużym uproszczeniu sprowadza się do utraty ostrości obrazu przy patrzeniu na przedmioty znajdujące się blisko, podczas gdy przedmioty odległe widzi się wyraźnie. Dalekowzroczność jest przypadłością, z którą ludzie zwykle się rodzą, a na jej wystąpienie wpływ mają czynniki dziedziczne. Wśród przyczyn dalekowzroczności wymienia się także bardziej płaską rogówkę, mniejszą grubość soczewki oraz wpływ niektórych schorzeń, m.in. cukrzycy czy odklejania siatkówki.

Wyróżnia się dalekowzroczność u dzieci oraz dalekowzroczność starczą, a także nadwzroczność ukrytą i ujawnioną. U małych dzieci oczy zazwyczaj są nadwzroczne, co wiąże się z bardziej kulistym kształtem soczewki. Jest to nadwzroczność fizjologiczna, która w procesie kształtowania się gałki ocznej zanika. Wiele młodych osób, posiadających tę wadę wzroku, może nie zdawać sobie z tego faktu sprawy, gdyż nie odczuwa większego dyskomfortu. U osób starszych, zazwyczaj po 70. roku występuje tzw. dalekowzroczność starcza - wada wywołana przez zmianę współczynnika załamywania światła przez soczewkę.

Na czym polega dalekowzroczność

Dalekowzroczność lub inaczej - nadwzroczność polega na wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się w oddali i rozmazanym obrazie rzeczy będących w pobliżu. Poziom nadwzroczności różni się u poszczególnych pacjentów. Ci z mniejszą wadą wzroku, widzą dobrze na krótszym dystansie. Ci z wadą poważną i mocno zaawansowaną są w stanie zobaczyć wyraźnie jedynie przedmioty z dużej odległości.

Przy nadwzroczności światło wpadające do oka nie skupia się prawidłowo na siatkówce. Może tak się dziać, kiedy np. gałka oczna jest krótsza niż standardowa, a więc obraz ogniskuje się w niewielkiej odległości za siatkówką. Osoba z nadwzrocznością odczuwa wyraźne napięcie oczu, a także ich ból i pieczenie. Przedmioty znajdujące się blisko, widzi jako niewyraźne i rozmazane. Aby zobaczyć rzeczy znajdujące się w pobliżu, musi mrużyć oczy. Dalekowzroczność może powodować dyskomfort w okolicy oczu oraz silne bóle głowy, szczególnie po długotrwałym czytaniu lub siedzeniu przed komputerem.

Jakie okulary stosuje się przy nadwzroczności?

Leczenie nadwzroczności jest nieskomplikowane i bezbolesne. Zarówno dalekowzroczność u dzieci, jak również u dorosłych koryguje się za pomocą okularów z soczewkami skupiającymi (wypukłymi), a więc takimi, które zmieniają równoległą wiązkę światła w zbieżną. Soczewki skupiające są grubsze w środku i cieńsze na obwodzie. Dla aktywnych osób z dalekowzrocznością najwygodniejszym rozwiązaniem będą soczewki kontaktowe. W przypadku dalekowzroczności są to soczewki sferyczne z oznaczeniem plus. U niektórych osób okulary wskazane są jedynie do czytania, pisania lub prowadzenia samochodu, a nie ciągłego noszenia. Ale to już uzależnione jest od stopnia zaawansowania wady.

 

Poszukujesz dla siebie markowych okularów korekcyjnych? Przejdź tutaj