Trwa dodawanie produktów...

Co to jest astygmatyzm i jak dobrać odpowiednie okulary?

Astygmatyzm

Astygmatyzm - inaczej niezborność to jedna z wad wzroku. Występuje wtedy, kiedy rogówka lub soczewka nie są symetryczne. Wyróżnia się astygmatyzm nadwzroczny i astygmatyzm krótkowzroczny. Przyczyny powstania astygmatyzmu nie są dokładnie znane. Przypuszcza się, że w większości przypadków wada jest dziedziczona, przeważnie obecna już od dzieciństwa i może zmieniać się razem z rozwojem. Niezborność może powstać także na skutek urazu lub blizny na rogówce lub może być spowodowana nieprawidłową budową rogówki.

Objawy astygmatyzmu są dość charakterystyczne. Choroba przejawia się zamglonym widzeniem zarówno z daleka, jak i z bliska, bólami głowy w okolicy czoła oraz mrużeniem i tarciem oczu. Typowym objawem astygmatyzmu jest zaburzone poczucie przestrzeni. Obraz widziany przez astygmatyka jest zniekształcony, kontury są nieostre, linie proste wydają się krzywe, itp. Osoby cierpiące na astygmatyzm często mylą litery, np. O z D czy F z P i mają problemy z czytaniem drobnego druku. Przy niewielkim astygmatyzmie jedynym objawem może być częstsze mruganie, ponieważ osoby z tą wadą wzroku starają się uzyskać ostry obraz poprzez nagłe zmiany w ogniskowej.

Jak rozpoznaje się astygmatyzm?

Astygmatyzm u dzieci i dorosłych rozpoznaje się w ten sam sposób. Niezbędna jest oczywiście wizyta u okulisty i specjalistyczne badania wzroku. Lekarz wizualnie ocenia aktywność oka - osoby z astygmatyzmem mrugają częściej. Standardem jest badanie polegające na odczytywaniu liter z tablicy znajdującej się w pewnej odległości. Badanie to ma na celu sprawdzenie ostrości widzenia. Niezbędne są także badania przy użyciu odpowiednich narzędzi.

Popularne jest badanie keratometrem Jawala. Urządzenie to wykrywa i mierzy krzywiznę rogówki. Najdokładniejszym badaniem astygmatyzmu jest wideokeratografia komputerowa. W wyniku badania powstaje barwna mapa rogówki, przekrój jej powierzchni oraz mapa cyfrowych wartości krzywizn rogówki. Leczenie astygmatyzmu w większości przypadków nie jest trudne. Zarówno astygmatyzm u dzieci, jak i dorosłych koryguje się za pomocą okularów lub szkieł kontaktowych. U osób powyżej 20 roku życia, astygmatyzm można leczyć operacyjnie. Zabieg laserowy trwa kilkanaście sekund i nie wymaga hospitalizacji.

Jak dobrać odpowiednie okulary?

Okulary na astygmatyzmposiadają specjalne szkła cylindryczne. Odwzorowują one kształt rogówki oka w ten sposób, że w płaszczyźnie poziomej i pionowej inaczej załamują światło. Ze względu na to, że dość trudno się do nich przyzwyczaić, okulista początkowo zapisuje szkła słabsze, a dopiero później mocniejsze. Z kolei soczewki kontaktowe na astygmatyzm to tzw. soczewki toryczne, z cylindrem. Posiadają one grubszą strefę dolną, zapobiegającą rotacji soczewki w oku. Umożliwia to stałą i przewidywalną orientację soczewki, co z kolei zapewnia lepszą ostrość widzenia. W soczewkach kontaktowych nie ma objawów falowania podłogi, pole widzenia jest duże, można uprawiać sport bez ograniczeń.