Trwa dodawanie produktów...

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na wątpliwości związane z zakupem okularów i soczewek. Zapraszamy do zadawania pytań na czacie!

Czy można kupować gotowe okulary na podstawie recepty?

Zakup gotowych okularów w aptece czy na bazarze NIE JEST BEZPIECZNY! Takie okulary nie uwzględniają Twojego rozstawu źrenic. Może okazać się, że rozstaw (czyli środki optyczne szkieł) są takie same lub podobne ale jeśli tak nie jest to Twoje zdrowie na tym ucierpi. Możesz nawet zacząć zezować!

Jak działają soczewki fotochromowe i jakie są ich zalety?

Soczewki fotochromowe Sensity czy Transitions pracują inteligentnie. Same wiedzą jak dużo jest UV w otoczeniu i dostosowują stopień zaciemnienia do tego parametru. UWAGA: Soczewki fotochromowe nie działają za szybą auta ponieważ ona blokuje większość UV. Do samochodu potrzebne są specjalne soczewki tzw Transitions XtraActive. Ich bazowe zabarwienie jest odrobinę ciemniejsze ale dzięki temu działają nawet za szybą samochodu.

Co to jest astygmatyzm i jak dobrać odpowiednie okulary ?

Astygmatyzm to wada wzroku - podobnie jak dalekowzroczność czy krótkowzroczność. Astygmatyzm koryguje się soczewkami cylindrycznymi o odpowiednio dobranej osi. Te dwie wartości powinny znaleźć się na recepcie.

Skąd mam wiedzieć, które moce na recepcie są do"czytania" a które do noszenia na codzień?

Na recepcie są zazwyczaj dwie tabelki z mocami. w górnej części recepty są moce do dali a na dole są moce do bliży. Jest też inny zapis, który preferuje część lekarzy okulistów czy optometrystów. Na takiej recepcie znajduje się wtedy tylko jeden rząd ale jest dodatkowa kolumna: Addycja. Lekarz wpisuje pacjentowi moce do dali a bliż liczy się dodając addycję do tych właśnie mocy do dali. Np. Oko prawe ma wadę: -1,50 a addycja wynosi: 2,00. Czyli faktyczna moc do bliży to: +0,50.

Skąd mam wiedzieć jaki mam rozstaw źrenic?

Rozstaw źrenic powinien być zapisany na recepcie przez lekarza robiącego badanie. Jeśli jednak tak się nie stało to masz kilka możliwości. Możesz iść do najbliższego salonu optycznego i poprosić o zmierzenie rozstawu i zapisanie go ma kartce. Większość optyków nie robi z tego problemu. Możesz również wrócić do lekarza, który robił badanie i poprosić o dopisanie go na recepcie. I ostatnia możliwość ale równie dobra to rozstaw zmierzony samodzielnie. Tutaj jest krótka informacja o tym jak to zrobić: 

https://4oczy.pl/jak-dobrac-rozmiar-oprawki/

Cena za soczewki korekcyjne jest podana za 1 sztukę czy za komplet?

Optyk online 4oczy.pl zawsze podaje cenę za komplet soczewek wraz z montażem. Nie ma tutaj ŻADNYCH dodatkowych kosztów - ani montażu, ani wysyłki, ani opłat manipulacyjnych. Na cenę kompletnych okularów składają się dwie rzeczy: cena oprawek i cena soczewek wybranych przez nasz kreator przez który kupisz korekcyjne soczewki okularowe.

Kto ponosi koszty przesyłki w przypadku zwrotu zamówionych oprawek/okularów?

Koszty przesyłki zwrotnej ponosi klient.

Czy wszystkie oprawki/okulary są nowe?

Wszystkie okulary i oprawki są nowe i nie są używane. Pochodzą bezpośrednio od polskich dystrybutorów z którymi współpracujemy.

Jak przyspieszyć przesyłkę jeśli płacę inaczej niż przez payU?

Jeśli zdecydowałeś się na przelew tradycyjny lub na poczcie to wyślij do nas na adres mailowy zdjęcie lub skan potwierdzenia przelewu. Przyspieszy to wysyłkę.

Czy mogę odebrać zamówiony towar w siedzibie firmy?

Nie ma takiej możliwości. Towar jest wysyłany z naszego magazynu, w którym nie ma możliwości odbioru osobistego.

Czy mogę zamówić inny kolor czy rozmiar oprawek niż ten dostępny na stronie?

Oczywiście, że tak - jeśli tylko jest dostępny u producenta. Prosimy o kontakt w takim przypadku przez mail, telefon lub chat jeśli jesteśmy online.

Czy w sprzedając kompletne okulary sklep online 4oczy.pl montuje soczewki plastikowe (organiczne) czy szklane (mineralne)?

Wszystkie nasze okulary korekcyjne, okulary słoneczne z korekcją i okulary sportowe korekcyjne mają zawsze zamontowane soczewki z tworzywa sztucznego. Dobre praktyki optyczne mówią, że w obecnych czasach montowanie soczewek szklanych pozostawia się jedynie w specjalistycznych przypadkach - np. prace budowlane gdzie okulary narażone są na ekstremalne warunki użytkowania.

Skąd mam wiedzieć jaki indeks soczewek wybrać?

Mamy kilka indeksów soczewek (czyli grubości soczewek) korekcyjnych. Im indeks jest wyższy tym soczewka jest cieńsza. Podstawowa grubość to indeks 1,50, w którym wykonywana jest większość okularów. Bardzo często robimy również okulary w indeksie 1,60 - nawet z niewielkimi mocami. Są one bardziej estetyczne i lżejsze o około 25%. Kolejny krok to indeks 1,67, który jest cieńszy do 35%. W zależności od mocy soczewki możemy ją pocienić i zmniejszyć jej wagę maksymalnie do indeksu 1,74 czyli nawet do 50% w soczewkach z tworzywa sztucznego a nawet do indeksu 1,90 - czyli do 60% ale w tym przypadku konieczne będzie zamontowanie soczewki szklanej - która będzie cieńsza ale i będzie bardziej krucha, bo zrobiona ze szkła. Waga takiej soczewki 1,90 będzie również cięższa ponieważ samo szkło jest cięższe - jednak jeśli zależy na maksymalnym pocienieniu to będzie to najlepsze rozwiązanie. Są jeszcze soczewki z poliwęglanu tzw soczewki Trixex inaczej zwane soczewki PNX. Jest to specjalny materiał do 10x bardziej odporny na pęknięcia i złamania. Soczewki z Trivexu są tak odporne, że dosłownie można po nich skakać (po soczewkach a nie po okularach :-) i nic im się nie stanie! UWAGA: Trivex nie nadaje się do mycia w myjkach ultradźwiękowych!

Czy do oprawki "na żyłkę" potrzebuję specjalnej soczewki?

Nie jest to bezwzględnie konieczne jeśli jednak zależy Ci na estetyce to lepiej dobrać soczewki wykonane z Trivexu czyli poliwęglanu. Różnica w cenie nie jest aż tak duża a zwykłe soczewki na pewno w punktach łączenia oprawki metalowej z żyłką z czasem się wyszczerbią. Przy Trivexie nic takiego się nie stanie. Pamiętaj tylko, że soczewek z Trivexu (poliwęglanu) nie wolno myć w myjkach ultradźwiękowych.

Czy w przypadku soczewek barwionych potrzebny jest antyrefleks?

Oczywiście, że tak. Jednak, nasze doświadczenie wskazuje, że klienci w przypadku okularów przeciwsłonecznych bardziej cenią sobie nie antyrefleks a estetykę wykonania. Anryrefleks ma niestety to do siebie, że odrobinę zmienia zabarwienie okularów słonecznych. Dlatego standardowo nasz optyk internetowy nie ma takiej opcji. Jeśli jednak potrzebujesz soczewek barwionych z antyrefleksem skontaktuj się z nami.

Która powłokę w soczewkach wybrać?

Czytelny przewodnik po powłokach w formie graficznej przygotowaliśmy tutaj: https://4oczy.pl/informacje

Jaki rozmiar oprawek będzie dla mnie odpowiedni?

Czytelny przewodnik po rozmiarach oprawek przygotowaliśmy tutaj: https://4oczy.pl/jak-dobrac-rozmiar-oprawki/.

Czy wysyłacie za pobraniem?

Standardowo nie ma takiej możliwości. Jest tak dlatego, że najczęściej sprzedajemy kompletne okulary wykonane pod zamówienie a to jest związane z poniesieniem przez nas kosztów produkcji soczewek okularowych. Jeśli jednak kupujesz same oprawki lub inny towar, który nie jest wykonany pod zamówienie i wolisz formę dostawy za pobraniem prosimy wybrać formę zapłaty przelew tradycyjny i napisać w uwagach: "Wysyłka za pobraniem"